Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Skúsenosti s inteligentým tachografom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Herr Luptak,

este prosim prezdradte kolko stoji skolne na tejto “medzinarodnej zakladnej skole”, aby sa citatelia mohli prestat cudovat nad tym ze tam hudobnu uci Kerry King :)
 

.

LHO: cisto slovensky prispevok...
 

re: tyicky slovenská otázka

Karol3, naopak.
Je to príspevok, ktorý kladie PODSTATNÚ OTÁZKU.
Akú ma CENU VZDELANIE pre ľudí na Slovensku?

Väčšinu života som prežll v minulom storočí. Vyrastal som v spoločnosti, kde boli MOŽNOSTI VÝBERU (kvalitného) vzdelania pre väčšinu ľudí veľmi limitované. Okrem malého počtu elitných škôl na ktoré sa dalo dostať iba cez nekompromisný ideologický filter (samozrejme maskujúci nehanebný nepotizmus a korupciu).

PO 1989 vznikla "elita", ktorej EKONOMICKÉ základy položila pastva na verejnej pažiti. Každý si z tejto elity si "omočil" - podľa svojich možností. Niekto si sprivatizoval divadlo, niekto si nechal prideliť byt, ktorý obratom ruky odkúpil, niekto si sprivatizoval rafinéru, železiarne, vzal si know-how PZO v ktorej pôsobil .. každý podľa možností.

Pri tomto nastavení "elít" je jasné, že tieto nielenže nemali žiadnu dôveru v existujúce školstvo a preto poslali svoje deti do ZAHRANIČIA (Viedeň bola blízko) ale ani POTREBU poskytnúť OSTATNÝM kvalitné vzdelávacie inštitúcie.

Prioritou pre každú vládu sa stalo ako "nasmerovať" najprv (kým bolo čo) existujúce verejné statky, následne (keď "došli" najprv fabriky, potom základná infraštruktúra (distribúcia energií, médií, telekomunikácie)) finančné toky verejných zdrojov do tých "správnych" rúk. Buď do vlastných (výsledky spravidla tristné, pretože ručičky boli síce hrabivé, ale grambľavé a majetok nedokázali zveľadiť, iba vykradnúť), alebo tam, kde ponúkli najvyššiu províziu.

V takom prostredí je jasné, že potom, čo sme si nakradli, musíme "vytiahnuť rebríky". Nielenže necháme vyhladovať vzdelávací systém, ale pri obsadzovaní miest verejne ukážeme, že VZDELANIE a osobná integrita nie sú podmienkou, ale priamo prekážkou.

V takej krajinke bežný človek VIDÍ, že VZDELANIE nezaručí LEPŠÍ život, naopak, ak ho človek (NAPRIEK SYSTÉMU) získa, je pre jeho nositeľa zdrojom frustrácie a problémov.

Preto doteraz nie je skutočne masová SPOLOČENSKÁ OBJEDNÁVKA na KVALITNÉ vzdelanie.
Preto nie je TLAK na zmeny v školstve.
Viete si predstaviť, že by na pedagogické fakulty bol taký pretlak KVALITNÝCH záujemcov (ak by takých stredné školy dokázali vygenerovať) 8:1 (teda osem záujemcov na jedného prijatého) ako vo Fínsku?

Všetci dnes hovoria o kvalite fínskeho škosltva. Ale jeho DNEŠNÁ kvalita z rozhodnutia urobiť vzdelém prioritou pred niekoľkými geeráciami, pred desiatkami rokov.

Tak ako ľudia vyšli do ulíc vražde, tak by mali výjsť do ulíc, kvôli vzdelaniu ich detí.
Ale nevýjdú.
Ak hovoríme o tom, že vzdelanie nemá pre ľudí z osád cenu, nakoľko si klameme do kapsy, že má nejakú cenu pre majoritnú spoločnosť ?

Áno, kvantifikácia nákladov na vzdelanie je PODSTATNÁ informácia pre rodičov. KOĽKO je potrebné ZAPLATIŤ? A aký diel tejto ceny má ísť z verejných zdrojov a pre aký diel spoločnosti.
Ak chceme vybudovať spoločnosť s vysokou vnútornou kohéziou, odpovede sú jasné. Žiaľ, naše "elity" dali a dávajú (a budú dávať) prednosť tým vytiahnutým rebríkom (a pokrytecky vyplakávať nad prepadom "úrovne" vzdelávacieho systému).

long story short:
Aký učiteľ príde na rodičovské združenie za plat dokladača tovara v diskonte?
 

Starý systém

padol,lebo v komparácii s tým druhým zaostával v napĺňaní potrieb občanov.Z výsledkov vedných odborov zaoberajúcich sa spoločenstvom homo sapiens vyplýva,že za 30 rokov po zmene systému nie je možné rátať s alternatívou absolútnej/ideálnej/ zmeny v celospoločenskom vedomí.Tá podlieha celkovo a zákonite okrem iných kategórií aj medzigeneračnému vývoju.Teda ešte raz/vie to aj JGP/je to o vývoji!Naraz,ako lusknúť prstami to nejde.To si myslia len idealistickí revoluční uskutočňovatelia nejakých filozofických ideí.
Teda ak zákonitý /v čase,medzigeneračne/vývoj,tak aj v edukačnom systéme.
"Aký učiteľ príde na rodičovské združenie za plat dokladača tovara v diskonte?"
Domnievam sa,že dávať akúsi priamu úmeru medzi kvalitou učiteľov a ich platovým ohodnotením z niektorých uhlov pohľadu je polemické.Trebárs taký farár robí svoju prácu za malý plat,ale robí ju rád,lebo je to pre neho poslaním.Teda je to aj o osobnostiach učiteľov a bez systematickej práce na osobnosti a zručnostiach pedagógov sa v školstve nepohne nič.
 

re: vývoj

Mne je jasné, že zmena v školstve je DLHODOBÝ proces a výsledky sa PREJAVIA po cca 25 rokoch.
DNES vidíme výsledky.
Pričom systém má kladnú väzbu.
Ak nevyprodukujete kvalitných stredoškolákov, nástupné ročníky na univerzity sú horšie.
Ak sú pedagogické fakulty na konci záujmu a okrem NADŠENCOV/IDEALISTOV, ktorí po skončení školy (bežní do 3-4 rokov, mimoriadne odolní do 10-15 rokov) ale ZÁKONITE VYHORIA.

Mikloš popri gorile a naprávania podnikateľského prostredia KECAL o vedomostnej spoločnosti, ale tieto vlády NESPRAVILI NIČ.
O ostatných vládach nemá zmysel hovoriť, tí IBA KRADLI.

Žiadna vláda NEUROBILA vzdelanie prioritou.
Priorita = zrušiť mečiarovské univerzity, z ostatných univerzít ponechať fakulty ktoré idú a tiež poslať do /dev/null tie ktoré sú o ničom. Zaistiť (trebárs aj za cenu nákladov na externých/zahraničných expertov) kvalitné výberové konania na obsadzovanie miest, prehodnotiť "doživotné" tituly a nahradiť ich FUNKČNÝMI katedrami. Univerzity ponechať iba tam, kde na to majú, ak sú vlaky zadarmo, neobstojí argumentácia o univerzite v každej dedine ako sociálne opatrenie.
AK bude maturant VEDIEŤ, že jeho NÁSTUPNÝ plat na škole bude 1,5 platu priemerného VŠ možno zváži aj tú pedagogiku. A najmä ak bude vedieť, že plat porastie ak bude svoju kvalitu ZVYŠOVAŤ celoživotným vzdelávaním (ako napr. lekári) tak nielenže na tu "pegarnu" pôjde, ale najmä po jej skončení zo školstva neodíde.

Tých 5 miliónov Fínov si to pred desiatkami rokov povedalo. Čo povie 5 miliónov Slovákov. Bol som 7 rokov na univerzite, manželka práve končí PhD, a účí, mám 6 školopovinných detí, pomery poznám, a sú DNES ZÚFALÉ. ANó, školstvo sa mení, ale každým dňom k HORŠIEMU. Výber nového "materiálu" je NEGATÍVNY. Prosím prečítajte si diplomové práce absolventov pedagogických prác a budete ZDESENÍ, že takíto ľudia dostanú do rúk vaše deti (resp. deti, ktoré Vám majú zarábať na dôchodok).

Základ je aby nejaká vláda povedala - toto sú nové pravidlá a na ne dáme XX miliárd € ročne. A (to je podstatné) nie v Bratislave, ale aj ZA SENCOM. Pretože prežijem mizerné cesty, prežijem mizerné vlaky, ale nemôžem zostať "na vidieku" ak mi na základe PSČ / zemepisnej dĺžky vezmete vzdelanie mojich detí a zo škôl spravíte úschovňu batožiny / detí...
 

re: farár/poslanie

RKC vie, že sa farár, pracujúci za malý plat "rozdáva" a preto trvá na celibáte.
Jeho prácou za malý plat by totiž trpela.
Navyše RKC (i ďalšie cirkvi majú PROBLÉM - malý počet POVOLANÍ - keď Boh POVOLÁ človeka do kňazskej SLUŽBY).

Štátny vzdelávaci systém má za cieľ GARANTOVAŤ vzdela(va)nie KAŽDÉMU.
Ak by učili iba nadšenci, koľko detí by NEDOSTALO možnosť mať svojho učiteľa.
Navyše aj učiteľ POTREBUJE REGENERÁCIU svojej pracovnej schopnosti.
Ak bude učiť za 500€ čistého ako dlho bude trvať, kým sa to prejaví na jeho ZDRAVÍ (aj fyzickom).
Kde má takýto učiteľ (za takýto plat) bývať?
Má to byť pomocný učiteľ, chodiaci pred vianocami s prosíkom/koledou za bohatými gazdami aby sa zľutovali a pridali mu na deputát (milovníci histórie vedia o čom píšem).

Ale popravde asi sa nepochopíme, ja píšem o tom čo žijem tu na Zemi, Vaše názory sú zase ovplyvnené skúsenosťami na Auriane..

Ale pokiaľ som si všimol, blog je o vzdelávaní na Zemi...
 
Hodnoť

pán Ľupták

vďaka za ukážku vzorového prístupu školy k rodičom a žiakom.
Predpokladá sa že vo švédsku sa to deje na väčšine škôl, u nás sa tiež nájde niekoľko.
Ale pravda je, že v drvivej väčšine sa schôdza rodičov v SR odohráva pod vedením triednej učiteľky ako na straníckej / odborárskej schôdzi za komunistov s hlavným dvojbodom programu: "Daj 50 -100 eúr "na ZRPŠ" a daj mi/nám ďalších 12 mesiacov POKOJ (vo Ficovčine "neotravuj")
 


Najčítanejšie


 1. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 327
 2. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 257
 3. Juraj Paškuliak: Matovič je zákerný podrazák. Vie len intrigovať a rozvracať 216
 4. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 208
 5. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 173
 6. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 155
 7. Anton Kovalčík: Fuj internet 1. Webkamky. 120
 8. Eva Gallova: Vtipy o vlekároch 99
 9. Stanislav Martinčko: R. Fico: Teraz by nám viac ako inokedy, bodol marketingový generálny prokurátor! 92
 10. Miroslav Lukáč: Dajte mu konečne ranu z milosti! Tára o nevine, ako predtým M.Jankovská. 83

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 2. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 3. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 4. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 5. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!
 6. Kristína Jakubičková: Ach, tí muži!
 7. Dušan Seberíni: Pani Čaputová vymenujte už konečne Matovičovho vládneho spíkra !
 8. Peter Homola: Basket v TV.
 9. Stanislav Martinčko: R. Fico: Teraz by nám viac ako inokedy, bodol marketingový generálny prokurátor!
 10. Olívia Lacenová: Cesta za úspechom ruskej verzie SWIFT bude ešte tŕnistá


Už ste čítali?